xts + Góra Kalwaria 2007 + Powered by Web Page Maker V2TEATR-alne inicjatywy różne
..................................................................................................................................

Teatr na Górce jest żywy. Od kilku lat corocznie w wakacje organizowane są tygodniowe warsztaty teatralne. W ciągu roku udają się weekendowe. Owocem działań jest kilka spektakli w większych lub mniejszych formach w ciągu roku. A poza tym działania teatralne owocują również scenicznymi akcjami podczas różnych ewangelizacyjnych rekolekcji.

"Dwa światy" to spektakl plenerowy będącu owocem corocznych młodzieżowych warsztatów teatralnych organizowanych przez Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Młodych. W tym roku prowadził je (z łaski Opatrzności) Damian Żurawski z Warszawy - absolwent PWST we Wrocławiu, związany w historii z Teatrem A, prowadzący własną grupę teatralną, od niedawna zajmujący się także filmem. Spektakl był pokazywany dwa razy w Górze Kalwarii. Podejmuje problematykę relacjii między mężczyzną i kobietą.

BARDZO EMOCJONALNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE.
3-4 lipca 2010. Prowadzący: Mariola i Tomasz Załuccy (animatorzy kultury; Teatr Pierwszego Kontaktu - Lublin. Więcej na własnej www). Program zorientowany na poznanie i rozwój siebie poprzez wyrażanie uczuć w formie teatralnej i scenicznej:) Jakkolwiek by to brzmiało - warto, bo sprawdzone...


Młodzieżowa Inicjatywa Teatralna (MIT)
Już w grudniu spodziewana nowa premiera:
"Lamentacje Jeremiasza"
w reżyserii Łukasza Głodka oczywiście.

Młodzieżowa Inicjatywa Teatralna została założona zimą 2004 r. przez młodzieżową wspólnotę z kościoła na Górce. Jej celem jest ewangelizacja ludzi poprzez przedstawienia teatralne. Stąd w repertuarze grupy jasełka bożonarodzeniowe (do tej pory dwa z 2005 i 2006 r.) i Misterium Męki Pańskiej (Wielki Post 2005). W listopadzie 2005 r. grupa wystawiła II część „Dziadów” Adama Mickiewicza w związku ze 150 rocznicą urodzin poety jak i bliskością Zaduszek. Początkowo MIT liczył 12 osób, stopniowo rozrastał się, tak że w ostatnim spektaklu wzięły udział aż 32 osoby (w wieku od 14 do 32 lat). Była to „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka z 1580 r. – najstarsze zachowane polskie misterium – premiera miała miejsce w maju. Specjalnie do tego przedstawienia  zostały użyte po raz pierwszy przez grupę dekoracje – zaprojektowane przez pana Stanisława Kochańskiego.
   Pierwszym opiekunem grupy był ks. Roman Frąckowiak MIC, jego następcą był ks. Tomasz Sekulski MIC, który jednocześnie prowadzi młodzieżową wspólnotę. MIT uczestniczył już dwukrotnie w warsztatach teatralnych, które poprowadził Marcin Wąsowski.  
Wszelkie kostiumy i charakteryzacje grupa wykonuje sama. Muzyka wykorzystywana w spektaklach oscyluje pomiędzy dark ambient, poprzez gotyk aż do symfonicznego metalu. W marcu 2006 r. MIT wziął udział z mickiewiczowskimi „Dziadami” w Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych organizowanym przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Ks. Roman został wyróżniony dyplomem i nagrodą pieniężną (którą przeznaczył na dalszy rozwój grupy) w uznaniu jego pracy animacyjnej z młodzieżą i propagowaniu polskiej literatury narodowej („Dziady”). 
   Członkowie MIT-u bawiąc się doskonale we własnym gronie, mają jednocześnie poczucie tego, że poprzez te przedstawienia wystawiane w lokalnych kościołach dają mieszkańcom Góry chwile wzruszenia, radości, zadumy nad problemami innymi niż codzienne kłopoty. W planach na przyszłość zespół planuje wystawić „Fausta” Goethego oraz kolejne misterium, które być może wzorem tych z XVII w. odbędzie się na wolnym powietrzu. Poza tym dalsze kształcenie swoich umiejętności na kolejnych warsztatach oraz w miarę możliwości udział w konkursach teatralnych.

Skład MIT-u (uwzględniono wszystkie osoby, które kiedykolwiek maczały w tym palce, choćby jednorazowo przez szereg dłuuugich lat):

Jakub Bąk - Piłat
Joanna Cygan – anioł, dźwięk
x. Roman Frąckowiak – opiekun grupy, aptekarz Ruben
Łukasz Głodek – reżyseria, scenariusz, adaptacje, Kajfasz, Guślarz, komisarz Halski
Piotr Grędziński – Baltazar, faryzeusz, młodzieniec, Jan Chrzciciel
Joanna Gromadzka - dublerka
Andrzej Kochański - klawisze
Anna Kochańska – Maria Salome
Piotr Kochański – apostoł Filip
Marcin Korytek – młodzieniec
Mateusz Kulik – żołnierz, puchacz, Strachajło, Filaks
Bartłomiej Kwiatkowski – Annasz, filmowanie spektakli
Bartosz Łuszczak – Melchior, apostoł Piotr, młodzieniec, krakowiak, Adam
Artur Makowski – Herod, Lucyper
Łukasz Mianowski – Herod, Judasz, kruk, diabeł, Jezus
Przemysław Michalski – Kacper, Jezus, Gustaw, Bartek, Dobry Łotr
Joanna Nakonieczna – Anioł, służąca, Maria Magdalena
Urszula Ołtarzewska – Teściowa Piotra
Michał Osiecki - Proklus
Ilona Paszkiel – Śmierć, Maria Magdalena, Dziewczyna, Cerberus
Kamil Paszkiel – Baranek, diabeł
Klaudyna Paszkiel – diabeł, służąca, sowa, Maćkowa, Maria Jakubowa
Tomasz Pawlak – apostoł Piotr
Agnieszka Pieniążkiewicz - chór
Monika Pośnik - Maryja
Michał Ptaszek - Noe
Tomasz Ptaszek – apostoł Andrzej, Starzec, Józek
Ewa Rącz – Salome, chór, Krakowianka, archanioł Michał
Jakub Rącz – żebrak, apostoł Jan, aniołek, kanclerz, Abel
Joanna Rącz – chór, służąca, czarownica, diabeł
Łucja Rącz – chór, anioł
Michał Schönfeld – żołnierz, chór, apostoł Andrzej, zdjęcia
Mariusz Sosnowski - Teoron
Monika Wawrzyniak – chór, Józkowa, Maryja
Urszula Zielińska - chór
Magda Zulczyk - dźwięk
Robert Żurawski – żołnierz, Piłat, Widmo, Maciek, apostoł Tomasz

A oto wypowiedzi niektórych członków MIT-u o sobie i o teatrze (notatki mają już kilka lat:):

Ilona Paszkiel: IV rok, UKSW, nauki o rodzinie; zainteresowania: taniec, teatr, wędrówki górskie, ponadto lubię poznawać ludzi, śmiać się J, przebywać na łonie natury… w MIC-ie jestem ponieważ aktorstwo sprawia mi dużo satysfakcji, poza tym czas wspólnie spędzony ze wspólnotą (MIT to większość osób ze wspólnoty) to czysta radość;)

Mateusz „Kulio” Kulik: – studiuję ochronę środowiska na UKSW, mam 23 lata. Zainteresowania: muzyka rockowa, ekologia, PIŁKA NOŻNA!!!, tabor komunikacyjny (np.: autobusy, pociągi), turystyka, podróże, góry, spacery, historia zamków średniowiecznych, podziwianie przyrody, lubię kino, film, itd. Do MIT-u wstąpiłem, bo byłem potrzebny do pewnej roli… później zdałem sobie sprawę, że to ciekawe i fajna zabawa ze znajomymi.

Jakub Rącz: III klasa LO, interesuje mnie kryminalistyka, lubię czytać kryminały oraz obmyślać plany zbrodni (mam je opracowane na każdego członka MIT-u J). Lubię czytać rubryki w gazetach poświęcone przestępstwom oraz interesuję się natrętnie życiem innych ludzi.

Ania Kochańska: studiuję pedagogikę – nauczanie początkowe; zainteresowania: taniec, śpiew. Do MIT-u wstąpiłam, bo lubię teatr i może się przydam J lubię czuć się potrzebna!!!

Asia Cygan: studiuję kulturoznawstwo; zainteresowania: gra na gitarze, spacery, podziwianie przyrody, jazda konna, wędrówki po górach, jazda na rowerze. Jestem w MIC-ie bo lubię wspólne przedsięwzięcia naszej wspólnoty, są tu ludzie bardzo dla mnie ważni; lubię teatr.

Monika Wawrzyniak: uczę się w szkole średniej – technikum ekonomiczne; moje zainteresowania: teatr, czytanie książek, sport. Chcę być aktywna, angażować się i dzięki temu rozwijać siebie i odkrywać swoje umiejętności i talenty, lubię także poznawać ludzi.

Michał „Skunfi” Schönfeld: uczę się w LO dla pracujących w Piasecznie. Interesuję się fotografią, komputerami, lubię rysować ołówkiem i oglądać filmy.

Joanna Nakonieczna: skończyłam Technikum Ekonomiczne w Górze Kalwarii, w tym roku zdałam maturę i dostałam się do AM w Warszawie na kierunek – pielęgniarstwo, bo czuję potrzebę pomocy innym ludziom; przedstawienia z MIT-em są dla mnie odskocznią od codziennych problemów związanych z moim życiem wewnętrznym i zewnętrznym, uczenie tekstów sprawia mi ogromną przyjemność, ponieważ lubię wcielać się w kogoś innego, choć w życiu wyznaję zasadę: „Po prostu bądź sobą”.

Łukasz „Fryzio” Mianowski: pracuję w zakładzie fryzjerskim w Górze Kalwarii. Lubię jeździć rowerem, taniec i oczywiście występować z MIT-em (dają fajne role). MIT to fajna odskocznia od życia codziennego!

Łukasz „Głodson” Głodek: mgr historii Kościoła, doktorant na UKSW; członek projektu muzycznego pod nazwą THE GŁODOMORS oraz gazety parafialnej Nowa Jerozolima; zainteresowania: muzyka od klasyki (Bach, Beethoven, Vivaldi) po klimatyczne odmiany metalu (Therion, Anathema, Paradise Lost, Opeth, Closterkeller, Lacrimosa…), dobre powieści S-F i fantasy. Uwielbiam występować przed publicznością (głównie w formach kabaretowych, ale także z tekstami z epoki romantyzmu). Dzięki MIT-owi mogę realizować swoje wizje artystyczne.